Gdzie diabeł nie może tam babę pośle. O kobiecej praktyce okiem joginki. Przeczytaj!

Kobieca praktyka jogi jest bardziej skomplikowana niż męska. Wachlarz hormonów wpływających na ciało kobiety ,jej psychikę oraz stan umysłu dają o sobie znać często. Ćwicząc jogę kobieta bierze pod uwagę fazę cyklu w jakiej się znajdujemy czy jesteśmy w fazie menstruacyjnej, czy może przed nią albo po niej. Niektórzy śmieją się ,że na prawdziwą intensywną praktykę u kobiet zostaje tylko kilka dni 😉 Nie ma co się złościć i zaprzeczać, ale sterują nami hormony dlatego ćwiczenia muszą to uwzględniać. Czy ćwiczysz w domu czy idziesz na zajęcia weź pod uwagę swoją fazę cyklu, aby twoje ciało harmonijnie funkcjonowało.

IMG_1407
Podczas menstruacji nie można nadmiernie przeciążać ciała ćwiczeniami. Zmęczenie fizyczne i organiczne na pewno da o sobie znać i odbije się na twoim samopoczuciu. Zastanów się czy lubisz jak ktoś cię do czegoś zmusza? To dlaczego zmuszać swoje ciało do praktyki, gdy ono potrzebuje regeneracji. W trakcie tego czasu staraj się nie ćwiczyć intensywnie. Temperatura ciała w fazie menstruacji jest podwyższona i nie należy jej dodatkowo podnosić, dlatego nie rób powitań słońca, nie skacz do pozycji stojących i nie rób wygięć w tył. Dół brzucha potrzebuje rozluźnienia, skup się na wydłużaniu go i miękkości. Nie rób skrętów ,które będą go ściskać, „brzuszków”, balansów oraz pozycji odwróconych . Zamiast tego możesz robić pozycję stojące z oparciem o ścianę to da ci więcej stabilności tej zewnętrznej oraz wewnętrznej oraz korzystaj w dobrodziejstw siadów i przeróżnych wariantów pozycji leżących. Aby złagodzić bóle głowy możesz owinąć ją bandażem elastycznym i zrobić sekwencję pozycji regeneracyjnych. Nawet ostatnio przetestowałam ją na osobie która miała „kaca” i okres, efekty zaskoczyły i ją i mnie
Największe opory przed respektowaniem tych ograniczeń mają osoby początkujące. Przeważnie ich myślenie jest następujące. Inni na zajęciach stoją na rękach albo zakładają nogę za głowę, a ja musze leżeć w tej „głupiej” pozycji i oddychać. To za karę? Dlaczego? Ja też chce.
Wszystko w swoim czasie. Okres całe szczęście nie trwa wiecznie. Niestosowanie się do tych zaleceń będzie skutkowało wcześniej czy później problemami ginekologicznymi, więc nie warto.
Kiedy krwawienie ustąpi skup się na pozycjach odwróconych głównie na śirszasanie ( stanie na głowie) i sarwangasanie ( świecy) które korzystnie wpłyną na układ rozrodczy oraz układ wydzielania wewnętrznego. Nawet jeśli nie mamy czasu na rozbudowaną praktykę to te dwie asany należy wykonywać codziennie ( oczywiście jeśli możemy ). Gdy mój nastrój spada i wszystko zaczyna mnie drażnić to staje „do góry nogami”. Problemy się oczywiście same nie rozwiążą, ale moje samopoczucie na pewno się polepszy ,a ciało i umysł stają się odświeżone i gotowe do dalszych wyzwań. Ja jeszcze dzień po menstruacji ćwiczę lżej i stopniowo zaczynam rozbudowywać swoją praktykę i wtedy już można poszaleć
Drugim dającym się we znaki czasem może być, ale musi jest faza owulacji. U mnie im jestem starsza to bardziej odczuwam wpływ hormonów. W tym czasie robię dużo skłonów, które masują organy jamy brzusznej, a jeśli mam za dużo energii takiej rozwichrzonej to robię dużżżooo powitań słońca np. 108 ( magiczna liczba na Wschodzie).
Warto obserwować siebie i umieć sobie pomagać asanami, aby być świadomą i dojrzałą kobietą.
Polecam
Doświadczona joginka;)
W miesiącu czerwcu zapraszam na poranną praktykę na tarasie pośród dachów krakowskiego Kazimierza. Zajęcia odbywać się przy sprzyjającej pogodzie we wtorki oraz piątki dla skowronków o 7 00 rano. Będą trwały 1,5 godziny i będą miały charakter dynamiczny. Ilość miejsc ograniczona. Wystarczy strój i dobre chęci do porannego wstawania.
Poziom zaawansowania : dla każdego :-)
Cena pojedynczych zajęć 30 zł.
Karnet dwumiesięczny: 200 zł
Pytania i zapisy: arozkoszna@gmail.com

Dla osób z dolegliwościami, dla mam, dla par, dla seniorów. Moje zajęcia jogi-pełna oferta. Sprawdź!

Moje zajęcia? Dla Kogo? Znajdź coś dla siebie :)

Prywatne zajęcia jogi dostosowuję do indywidualnych potrzeb, uwarunkowań i poziomu doświadczenia ucznia.

Powody dla których warto abyś wybrał moje indywidualne sesje jogi:

Chcesz skupić sie na konkretnych potrzebach np. zwiększenie elastyczności ciała, wyciszenie i relaks itp.

Nie czujesz się dobrze na zajęciach w grupie

Jesteś początkujący i chcesz rozpocząć praktykę jogi

Praktykujesz od dawna i pragniesz pogłębiać swoją praktykę

Masz problemy zdrowotne (np. bóle pleców, kontuzje kolan, bóle głowy czy bezsenność) i traktujesz jogę jako terapię

Dla Kogo:

 

Dla osób z dolegliwościami –psychicznymi ( nadpobudliwość , depresja, bezsenność) oraz fizycznymi ( wady postawy, kręgosłupa, nadwaga i inne)

Dla dzieci z wadami postawy

Dla mamy i dziecka – jeśli nie masz z kim zostawić dziecka, zapraszamy na zajęcia w czasie których dziecko może się do nich dołączyć lub bawić w zasięgu wzroku

Dla seniorów – zapraszamy seniorów indywidualnie lub w małych grupkach na zajęcia

dostosowane specjalnie do potrzeb.

Dla par – jeśli chcecie w ten sposób spędzać wspólny czas i dowiedzieć się czegoś o swoim związku

Cennik:

Zajęcia indywidualne na Kazimierzu- 100 zł

Sesja indywidualna jogi z ustaleniem ćwiczeń dla klienta do samodzielnej praktyki-150 zł

Zajęcia indywidualne z dojazdem do klienta-150 zł

Pakiet 4 zajęcia jogi-360 zł

Masz pytania-pisz!

arozkoszna@gmail.com

Co da Ci joga czego nie da Ci zumba. O jedności ciała i ducha.

FotoJet Collage111

Początki są zawsze trudne. Trzeba jeszcze wybrać spośród różnorodnego wachlarza usług coś odpowiedniego dla nas i dlaczego właśnie  jogę, a nie kung-fu albo zumbę?

Ja już wiem dlaczego.

Joga oznacza łączenie. Łączymy prace ciała, umysłu i ducha. Gdzie znajdziemy  wszystko w jednym?  Tylko w jodze. Chodź może termin „praca” nie brzmi zbyt zachęcająco dla Was to przekłada się na bycie doskonalszym, nie tylko fizycznie ale też mentalnie. Efektem „ubocznym” jest piękne, sprawne ciało, i  piękny umysł J

O  jodze istnieje wiele mitów. Mam nadzieję, że część z nich uda  mi się odczarować. Ludzie różnych wyznań i narodowości ćwiczą jogę.Nie jest to sekta ani religia. Nie ważne w co wierzysz i czy wierzysz. Nikt nie będzie na to wpływał i ani zachęcał cię do zmiany przekonań.

To praktyka, którą może zacząć każdy. Dziecko, dorosły, senior, kobiety w ciąży, osoby po operacjach, chorobach, pacjenci onkologiczni. Pani w ciąży nie wybierze się na kung-fu, a senior nie koniecznie znajdzie to czego szuka w zumbie…

Metoda Iyengara, którą ja osobiście praktykuje i nauczam od lat jest otwarta dla wszystkich. Osoby mające ograniczenia w ciele korzystają z pomocy jakimi są drewniane kostki, koce, paski, aby każdy mógł praktykować i doświadczać korzyści płynących z tej metody.

Najczęstsze obawy moich adeptów to:

-„Czy jestem odpowiednio rozciągnięty?”

”Nie sięgam głową do kolan to jak sobie poradzę na jodzę?”

Spokojnie, nie musisz się obawiać. Jeśli jesteś nowy lub słabszy- nie oberwiesz J to nie kung-fu…J

W metodzie Iyengara wszystko dzieje się w rytmie „slow”. Uczeń stopniowo poznaje asany, ucz się swojego ciała, uczy się pracy ze swoim ciałem i pracy z oddechem. Sekwencja pozycji nie jest przypadkowa i daje nam czas na doświadczenie jogi. Często już po pierwszych zajęciach ludzie odczuwają mniejsze napięcie mięśniowe, w szczególności w barkach, większe otwarcie w ciele, elastyczność i ogólne polepszenie samopoczucia. Wychodzą zregenerowani i „pełni energii”.

A to wszystko można osiągnąć bez tabletek, używek i wydawania dużych pieniędzy. Wystarczy luźny strój, mata, dobry nauczyciel i chęć do ćwiczeń.

Voila!

Nie myślcie też ,że na takich zajęciach będziecie tylko leżeć i oddychać. To nie fitness dla leniwych!

Poczujecie nie tylko prace mięśni, ale też głębiej położonych struktur i doświadczycie tego wspaniałego uczucia gdy po właściwie wykonanej praktyce nasze ciało jest szczęśliwe a to przekłada się na ogólne poczucie zadowolenia. Zaczynamy docierać od powłok zewnętrznych do psychiki i umysłu.

Czyż to wszystko da Ci zumba?

MASZ PYTANIA? NAPISZ DO MNIE!

Zapraszam na podróż w głąb swojego ciała :)

www.agatarozkocha.pl